20 czerwca 2022

5 wskazówek, jak bezpiecznie korzystać z solarium

5 wskazówek, jak bezpiecznie korzystać z solarium

 

Opalanie to świetny sposób na uzyskanie zdrowego blasku, ale jeśli nie zachowasz ostrożności, może być również niebezpieczne. Dlatego zanim zaczniesz się opalać, musisz wiedzieć o pięciu ważnych rzeczach. Jeśli to możliwe, unikaj opalania skóry. Promienie ultrafioletowe emitowane przez łóżka opalające mogą powodować uszkodzenia skóry, a nawet raka skóry. Jeśli koniecznie chcesz się opalić, pamiętaj, aby robić to bardzo powoli i podjąć wiele środków ostrożności, aby zapewnić sobie jak najlepszą ochronę. Oto pięć sposobów na to, że korzystanie z solarium może być szkodliwe, a nie pomocne.

 

Opalanie nie jest bezpieczne, jeśli nie jesteś w pełni przygotowany.

Zanim postawisz stopę w solarium, powinieneś być pewien, że jesteś przygotowany na intensywne promienie UV, które będą odbijać się od twojego ciała. Ready to Tan może wydawać się świetnym pomysłem, ale większość ludzi nie jest gotowa do opalania. Dzieje się tak dlatego, że opalanie to coś więcej niż tylko wejście do solarium i spędzenie w nim pięciu minut. Chodzi o to, aby kontrolować intensywność promieni UV, wiedzieć, kiedy można bezpiecznie opuścić solarium i mieć odpowiednie narzędzia, aby uniknąć poparzeń. Przede wszystkim należy wiedzieć, że opalanie nie zastępuje ochrony przeciwsłonecznej. Bez względu na to, jak bardzo się opalisz, powinieneś używać kremu z filtrem. Filtr przeciwsłoneczny to produkt przeznaczony do ochrony skóry przed promieniami UV, które są główną przyczyną uszkodzeń skóry, zmarszczek, a nawet raka. Opalanie jest dodatkowym źródłem promieni UV, dlatego nie powinno się go stosować w zastępstwie ochrony przeciwsłonecznej.

 

Poznaj oznaki oparzenia promieniami UV.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać korzystając z solarium, jest zrozumienie, co to jest "oparzenie". Oparzenie to rodzaj zaczerwienienia skóry, które oznacza, że komórki skóry zostały uszkodzone przez promienie UV emitowane przez solarium. Prawdziwą opaleniznę uzyskuje się dzięki stopniowemu gromadzeniu się melaniny w skórze, która chroni ją przed promieniami UV. Z kolei oparzenie jest wynikiem zniszczenia melaniny przez promienie UV w solarium. Melanina to pigment znajdujący się w skórze, który nadaje jej kolor i chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV. Oparzenie jest spowodowane zniszczeniem melaniny, co powoduje obumieranie komórek skóry. Prowadzi to do zaczerwienienia, obrzęku, bólu i uczucia pieczenia. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast przerwać opalanie i przemyć skórę zimną wodą. Należy także przyłożyć do skóry okład z lodu na 10 minut, aby zmniejszyć obrzęk.

 

Nigdy nie opalaj się w pomieszczeniach zamkniętych.

Nigdy nie opalaj się w pomieszczeniach zamkniętych. Opalanie w pomieszczeniach zamkniętych jest znacznie bardziej ryzykowne niż na zewnątrz, a ponadto nie ma pewności, jak silne są promienie UV w pomieszczeniach zamkniętych. Dzieje się tak dlatego, że opalanie w pomieszczeniach odbywa się przy użyciu sztucznych lamp UV, które są znacznie słabsze niż światło słoneczne. Chociaż opalanie w pomieszczeniach zamkniętych może wydawać się dobrym pomysłem, jest to praktyka niebezpieczna. Życie w mieście, gdzie jest wiele możliwości skorzystania z solarium, jest złym pomysłem. Jeszcze gorszym pomysłem jest korzystanie z solarium w miejscach odosobnionych, gdzie w pobliżu jest niewiele osób. Osoby opalające się w zamkniętych pomieszczeniach są bardziej narażone na zachorowanie na raka skóry, a także na znacznie większe ryzyko wypalenia oczu. Opalanie w pomieszczeniach zamkniętych jest nie tylko niebezpieczne, ale także nielegalne w większości regionów Stanów Zjednoczonych. W rzeczywistości tylko w kilku stanach istnieją luki prawne, które pozwalają na opalanie w pomieszczeniach, jeśli odbywa się ono w prywatnym i ściśle regulowanym środowisku.

 

Nie używaj łóżka do więcej niż jednego celu.

Jeśli kiedykolwiek planujesz używać solarium do czegoś innego niż opalanie, upewnij się, że nie używasz tego samego solarium do nowych celów. Jest to ważne, ponieważ łóżka opalające emitują światło ultrafioletowe, które jest wystarczająco silne, aby poparzyć oczy i skórę. Jeśli używasz łóżka do czegoś innego niż opalanie, a następnie pozostajesz w pobliżu, gdy łóżko nie jest używane do opalania, ryzykujesz poparzenie przez inne źródła promieniowania ultrafioletowego. Jest to ważne również dlatego, że w każdym salonie lub klubie zdrowia jest ograniczona liczba łóżek, a na nie często jest duży popyt. Jeśli używasz tego samego łóżka do czegoś innego niż opalanie, narażasz się na ryzyko, że będzie ono używane przez kogoś innego.

 

Opracuj indywidualny program opalania w solarium.

Jak we wszystkim w życiu, ważne jest, aby uczyć się nowych umiejętności w kontrolowanym środowisku. Dlatego właśnie zawsze powinieneś zacząć od stworzenia indywidualnego programu opalania w solarium. Program opalania w solarium to lista środków ostrożności i zasad, których należy przestrzegać, aby wszyscy korzystający z solarium mogli się do niego stosować. Na początku zawsze upewnij się, że wszyscy użytkownicy są odpowiednio zarejestrowani i noszą okulary do opalania. Należy również podzielić wszystkich użytkowników na osobne kategorie, np. poniżej 18 roku życia i powyżej 55 lat. A co najważniejsze, wszystkie łóżka powinny być zamykane na klucz, a dostęp do nich powinny mieć tylko osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

 

Zakończenie

Wniosek z tego taki, że opalanie nie jest bezpieczne i nie powinieneś tego robić. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz tego robić. Możesz uzyskać zdrowy blask dzięki promieniom słonecznym, jeśli tylko zastosujesz się do poniższych wskazówek. Opalaj się powoli, używaj kremu z filtrem i nigdy nie opalaj się w pomieszczeniach zamkniętych. Możesz także korzystać z solarium tylko wtedy, gdy nie jest ono używane do innych celów. Jeśli zastosujesz się do tych pięciu wskazówek, możesz być bezpieczna i mieć wspaniałą opaleniznę bez względu na to, gdzie się opalasz.

 

Powiązane wpisy